Doğu Akdeniz'in yatırım cenneti Mersin

2255 kez okundu 14 Ock 2015 (14:23)

Turizmden ticarete, sanayiden tarıma kadar hemen her alanda önemli potansiyelleri barındıran Mersin, Doğu Akdeniz'in gelecek vaat eden yatırım cenneti olarak kabul ediliyor.


Doğu Akdeniz'in yatırım cenneti Mersin

Edinilen bilgiye göre, 1980 yılından itibaren hızla artan nüfusuyla Mersin, başta Doğu ve Güney Doğu bölgeleri olmak üzere yurdun her yerinden yoğun göç aldı. Nüfusun hızlı artışı, kentsel gelişmeyi olumsuz etkileyip, mahalli hizmet ve ihtiyaçları arttırmasına rağmen önemli bir canlılığı da beraberinde getirdi.

Nüfusu 2 milyona yaklaşan Mersin, sahip olduğu genç nüfusla önemli bir işgücü potansiyelini de bünyesinde barındırıyor. 

Hemen her alanda önemli potansiyele sahip kentte, gelecek vaat eden sektörlerin başında turizm geliyor. 321 kilometrelik kesintisiz sahil bandı, yılın büyük bir bölümü güneş alan iklimi ve farklı medeniyetlerden kalma tarihi eserleriyle Doğu Akdeniz'in gelişen turizm kenti Mersin'in, her ilçesi kendine özgü bir zenginliği barındırıyor.  

Son yıllarda inanç turizminin önemli merkezleri arasına giren 10 bin yıllık geçmişe sahip Tarsus ilçesinin birçok sokağı ve mahallesinde tarihin izlerine rastlamak mümkün. Pagan dinlerinden, Hristiyanlığa ve Müslümanlığa kadar birçok inancın önemli izlerinin görülebildiği ilçe, bu özellikleri ile turizmden daha büyük pay almayı hedefliyor.

Milattan önce 7. yüzyılın başlarında yaşamış ve Museviler tarafından son derece önemsenen bolluk, bereket peygamberi Hz. Danyal'ın kabrinin de bulunduğu ilçe, hem Hristiyanlarca hem de Müslümanlarca kutsal sayılan ve Kuranı Kerim'in Kehf suresinde geçen Eshab-ı Kehf (yedi uyurlar) Mağarası'nı da tarih meraklılarıyla buluşturuyor. 

Öte yandan Papa 16. Benediktus tarafından önceki yıl ''Saint Paul Yılı'' ilan edilen, Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri St. Paul'un yaşadığı ve Vatikan'ın ''hac'' yeri kabul ettiği ilçe önemli bir dini merkez olarak ismini duyurmayı da başardı. 

Mersin'in sahil yolu boyunca görülmeye değer yerlerinin başında, Erdemli'ye bağlı beldeye adını veren, deniz içindeki Kızkalesi geliyor.

Toroslar'da sıkça rastlanan doğal çukurların en büyüklerinden biri olarak nitelenen obruğun yanında kurulan ve ilk çağlardan beri kutsal işlev gördüğü sanılan Kanlıdivane Antik Kenti de görülmesi gereken güzellikte. 

Erdemli ilçesine bağlı Limonlu beldesine 10 kilometrelik mesafede, sarp yoldan Toroslar'a doğru gidilerek ulaşılan Kayacık Vadisi, sık ağaç yapısı, buz gibi akan çayı ve kuş sesleriyle doğa ile baş başa kalmak isteyenler için adeta ''saklı cennet''... 

Erdemli'den Silifke'ye giderken sıcaktan bunalanlar ise çok sayıda halk plajından birinde denize girerek serinleyebiliyor. Mersin sahilleri yılın önemli bir bölümünün güneşli geçmesi nedeniyle tatilcilerin önemli uğrak yerleri arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra bölgede yer alan doğal güzellikler ile deniz ve ormanın oluşturduğu eşsiz manzara hem fotoğraf hem de doğa tutkunlarını kendine çekiyor. 

Silifke sınırlarındaki Cennet ve Cehennem mağaraları, bu obruklara yakın mesafede bulunan ve ''havasının astımlılara iyi geldiğine inanılan'' Astım-Dilek Mağarası, Silifke'den daha iç bölgelere doğru yolculuğu göze alanlar için Uzunburç beldesindeki Uzuncaburç Antik Kenti Mersin'in turizmde iddialı zenginlikleri arasında yer alıyor. 

Kentin en uzak ilçesi Anamur'da, Ören beldesindeki ''Eski Anamur'' olarak bilinen Anamurium Antik Kenti, günümüze kadar gelmiş en önemli kalıntıları bünyesinde bulunduruyor. Antik kentte MÖ 4. yüzyıllarda kurulduğu tahmin edilen tarihi yapılar yer alıyor. İlçe, tarihi güzelliklerin yanı sıra caretta carettaların da konaklama alanı. Anamur sahillerinde ayrıca dalgıçlar için uygun dalış ortamları bulunuyor. 

TARIMSAL ÜRETİMDE ÇEŞİTLİLİK

Hemen her ilçede seracılığın yaygın olduğu kentte, üretimi yapılan temel tarımsal ürünler muz, çilek, narenciye ürünleri ve üzümden oluşuyor. Türkiye'nin adeta meyve tabağını renklendiren Mersin, ülkenin ihtiyaç duyduğu muz, çilek, limon ve portakal üretiminde ise ilk sıralarda yer alıyor.

Anamur ve çevresinde 18 bin 500 dekarı örtü altı, bin 600 dekarı açık alanda olmak üzere toplam 20 bin 100 dekar alanda 117 bin ton muz üretimi yapılıyor. Silifke ilçesinde ise bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı  yapılması bekleniyor. İlçede önemli bir istihdam alanını da oluşturan çilekten yaklaşık bin 500 aile ekmek yiyor.

Türkiye'nin limon ihtiyacının yüzde 75'ini karşılayan Erdemli, yıllık 250 bin tonun üzerinde üzüm üretimi yapan Tarsus, Mersin'in tarımda söz sahibi ilçeleri arasında yer alıyor. 

SOSYAL HAYAT VE EĞİTİM

Kentin sahil bandında kurulu olması şehirde yaşayanlara güzel bir yaşam alanı yaratıyor. Özellikle akşam saatlerinde sahildeki iskelelerden kentin denize vuran ışıkları seyrine doyulmaz bir görüntü oluşturuyor.

Sahil bandındaki parkta yer alan kafeler 7'den 70'e herkesin ilgisini çekerken, özellikle Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi alış veriş yapmak isteyenler için 12 saat hizmet veriyor. Öte yandan, özellikle bunaltıcı sıcağın etkili olduğu yaz aylarında kentten uzaklaşmak isteyenleri doğal güzellikleri ile dikkati çeken serin yaylalar ve mesire alanları bekliyor. 

Eğitim alanında da önemli aşama kaydeden kentte, biri devlet olmak üzere 3 üniversite var. Çok sayıda fakülte ve yüksek okul ile faaliyetlerine devam eden üniversitelerde çoğunluğu il dışından olmak üzere yaklaşık 30 bin öğrenci öğrenim görüyor. Kente ciddi bir hareketlilik kazandıran üniversiteler düzenledikleri etkinlikler ve geliştirdiği projelerle ekonomiden sosyal hayata kadar birçok gelişmenin de tetikleyicisi olarak dikkati çekiyor.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)