Doğu Akdeniz’De Yengeçler 5 Ülkeye Ihracaat Ediliyor

1809 kez okundu 12 May 2015 (19:27)

Doğu Akdeniz'in konukları mavi yengeçler sofraları süslüyor


Doğu Akdeniz’De Yengeçler 5 Ülkeye Ihracaat Ediliyor

Yüksek protein değeri, doymamış yağ asitleri ve yararlı mineralleri ile yurt dışı kadar artık Türkiye'de de sofraları süsleyen mavi yengeç üretiminin yarıdan fazlası Doğu Akdeniz sahillerinde gerçekleşiyor.

Bunlardan biri olan yengeçlerin Avrupa, ABD ve Uzak Doğu ülkelerinde sevilerek tüketildiğini anlatan yetkililer, Türkiye kıyılarında özellikle Doğu Akdeniz'de yaşayan mavi yengecin de bu kapsamda ekonomik olarak değerlendirildiğini ve kıyı bölgelerde yerli, yabancı turistler tarafından tüketildiğini kaydetti. 

Anavatanı Kuzey Amerika olan ve yaklaşık 100 yıl önce Akdeniz'e geldiği sanılan mavi yengecin, ekonomik özelliği olan 22 tür arasında önemli bir yeri olduğunu dile getiren yetkililer, ''Tadı çok lezzetli olmasına karşın ülkemizde ilk zamanlar ilgi gösterilmeyen mavi yengeç, şimdi sahil yörelerinde tercih ediliyor. Bu türün yaklaşık yüzde 60'ı da Doğu Akdeniz kıyılarında bulunuyor ve balıkçılarımıza önemli bir gelir sağlıyor'' dedi.

Yengeç etinin gelişmiş ülkelerde yüksek fiyatla alıcı bulduğuna değinen Çelik, Türkiye'de avlanıp işlenen yengeç etinin daha çok ABD, Çin, Fransa, Endonezya, Japonya, Filipinler, İspanya ve Tayland gibi ülkelere ihraç edildiğini bildirdi.

ZARARLI BİR TÜR DEĞİL

Çelik, mavi yengecin genel olarak ortamdaki ölü dokularla beslenen bir tür olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

''Ortamda ölmüş veya ağlara takılı uzun süre kalmış balıkları tüketebilirler. Yalnız besin eksikliği olduğunda özellikle kabuklular olmak kaydıyla diğer canlılardan ve belli bölgelerde lokalize olmuş az hareketli canlıları da yiyebilirler. Mavi yengeç eti, protein değerinin yüksek olması, doymamış yağ asitleri, esansiyel amino asitler ve mineral madde içerikleri bakımından zengin olması nedeniyle insan beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu türün istilacı olduğu ve balık türlerine zarar verdiği söyleniyor. Ancak 100 yıllık bir türün artık Türkiye için yerli mi yoksa yabancı mı diye düşünülmesi de ayrı bir olay. Bu tür, artık Türkiye suları için önemli ekonomik ve besinsel bir tür olması nedeniyle su ürünleri sirkülerinde av yasağı listesinde yer almaktadır. Türkiye'deki toplam yakalanan yengeç miktarının yaklaşık yüzde 60'ı Akdeniz kıyılarındandır. Özellikle Türkiye'nin en büyük dalyanlarından olan Akyatan ve Tuzla dalyanları önemli yaşama alanlarındandır.''


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)