Cinbir, Savaşlar Son Bulsun Çocuklar Ülkelerini Terk Etmek Zorunda Kalmasın

775 kez okundu 12 May 2016 (08:35)

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, “Suriye’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Dileğimiz dünyada huzur hakim olsun, savaşlar son bulsun, çocuklar anasız, babasız, yuvasız kalmasın, ülkelerini terk etmek zorunda kalmasın” dedi.


Cinbir, Savaşlar Son Bulsun Çocuklar Ülkelerini Terk Etmek Zorunda Kalmasın

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan ve Silifke’ye tarım işçisi olarak gelen Suriyeli alilerin çocukları Atayurt Geçici Eğitim Merkezinde eğitimlerine devam ediyor.

Silifke Kaymakamlığı öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atayurt mahallesindeki Atatürk’ün Türkiye’de ilk kurduğu tarım kooperatifi binası Atayurt Geçici Eğitim Merkezi olarak açıldı. Tarım işçisi olarak ilçeye gelen 561 Suriyeli’nin 110 çocuğu açılan 6 sınıfta Suriyeli öğretmenler nezaretinde kendi dillerinde eğitim görüyor. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir Türkçe öğretmeni tarafından da öğrencilere Türkçe dersi veriliyor.

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir de, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi ile birlikte eğitim merkezinde eğitim gören öğrencileri ziyaret edip onlarla sohbet etti. Ayrıca Yardımeli Derneği tarafında içerisinde çocuk bezi, mama, ıslak mendil gibi ürünlerin olduğu kolileri Suriyeli ailelere ulaştırılmak üzere Eğitim Merkezi Müdürü Bünyamin Saygılı’ya teslim etti.

Kaymakam Cinbir, ziyarette yaptığı konuşmada, dileklerinin dünyaya huzur hakim olması, savaşların son bulması, kavgaların sona ermesi, çocukların anasız, babasız, yuvasız kalmaması, ülkelerini terk etmek zorunda kalmaması olduğunu kaydetti.

Bu çocukların savaştan dolayı ülkelerini terk edip Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını ifade eden Cinbir, “Dileğimiz biran önce bu çocuklarımız kendi memleketlerine, kendi ülkelerine, kendi yuvalarına dönme fırsatı bulsunlar. Gözyaşı dursun. Dünya herkese yeter, yeterki paylaşmayı bilelim, birbirimizi anlayalım, birbirimizi tanıyalım, birbirimizin hakkına hukukuna tecavüz etmeyelim. Bu bir insanlık ayıbıdır. Yani Suriye’den çocuklarımız, ailelerimiz ülkelerini, topraklarını, vatanını, evlerini terk etmek zorunda kalmış. Orada bir savaş var, bir dıram var ve çocuklar maalesef o savaşın neticesi olarak Türkiye’deler. Keşke Türkiye’ye oynamaya gelselerdi, keşke 23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Bayramında çocuklarımızla tanışmaya, onlarla halay çekmeye, onlarla şarkı söylemeye gelmiş olsalardı. Türkiye’yi görmeye, gezmeye ve bu ülke insanlarıyla tanışmaya gelmiş olsalardı. Ama onlar ülkelerini terk etmek zorunda kaldıkları için Türkiye’deler. Onların evleri yıkıldığı, ülkelerinde savaş olduğu için, kavga olduğu için, gözyaşı olduğu için, kan olduğu için Türkiye’ye gelmek zorunda kaldılar. Bizlere de düşen onlara kucak açmak. Türk milleti millet olarak da onlara kucak açtı. Devletimizin, hükümetimizin zaten temel politikası bu” dedi.

 

Silifke’ye gelen çocukların eğitimden mahrum kalmaması amacıyla bu eğitim merkezini hizmete açtıklarını vurgulayan Cinbir, “Bizde Silifke’de Silifke’ye gelen bu evlatlarımız eğitim imkanlarından mahrum kalmasın istiyoruz. Bu amaçla da burada bir geçici eğitim merkezi açtık ve onların eğitiminin devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Umuyoruz ve diliyoruz ki en kası zamanda savaş sona erer. Onlar için en güzel yer herhalde kendi ülkeleridir, kendi evleridir, kendi sokaklarıdır, kendi mahalleleridir. Umuyorum ve diliyoruz ki bu çocuklar kendi diyarlarına kavuşurlar. Kendi diyarlarına kavuşmalarını sağlamak da insanlık olarak hepimizin görevidir diye düşünüyoruz” diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)