Çilek Fideleri Toprakla Buluşturulmaya Başladı

2992 kez okundu 22 Ağs 2014 (11:20)

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Mersin’in Silifke ilçesinde yeni çilek fideleri toprakla buluşturuluyor.


Çilek Fideleri Toprakla Buluşturulmaya Başladı

Silifke İlçe Ziraat Odası Meclis Başkanı ve aynı zamanda çilek üreticisi Durhasan Akarca, Yaptığı açıklamada, ikinci yılını dolduran çileklerin söküldüğünü ve tarlaların hazırlanıp yeni fidelerin ekimine başlandığını kaydetti.

Geçen yıl toplam 15 bin dönüm arazide 60 bin ton çilek hasadı yapıldığını ifade eden Akarca, bu yıl ise yeni ekimle birlikte üretim alanının 20 bin dönüme, rekoltenin ise 80 bin tona çıkacağını belirtti.

Kokusu ve lezzetiyle dikkati çeken Silifke çileğine olan ilginin her geçen yıl arttığını vurgulayan Akarca, geçen yıl fiyatların 1 liradan aşağıya düşmediğini, bu yılda fiyatların iyi olmasının beklendiğini söyledi.

Bu yıl ilk hasadın örtü altında Kasım ayı sonunda yapılmasının hedeflendiğini anlatan Akarca, “Geçen yıl hasat edilen 60 bin ton çilekten 20 bin tonu Rusya başta olmak üzere talebe göre değişik ülkelere ihraç edildi. 40 bin ton ürün ise iç piyasada tüketildi. Bu yılda üretilen ürünün en az dörtte birini ihraç etmeyi umut ediyoruz” dedi.

Geçmiş yıllarda bazı fidelerin bozuk çıkması nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığını hatırlatan Akarca, bu yılda aynı sorunun yaşanmaması için çiftçilerin fideleri alırken Ziraat Mühendislerine kontrol ettirmelerini ve bu konuda dikkatli olmalarını istedi.

İSTİHDAMA DA KATKI SAĞLIYOR

Silifke'de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına da vurgu yapan Akarca, şöyle devam etti:

“Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanıp ardından dikimin yapılması, ardından gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci Haziran ayına kadar devam ediyor. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa ve Kahramanmaraş başta olmak üzere çevre illerden gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifke'de önemli bir istihdam yaratıyor.” 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)