Çiçek Bamya Çeyren Altınla Yarışıyor

2135 kez okundu 01 Kas 2014 (09:21)

Mersin'in Silifke ilçesinde satılan ve çiçek bamya olarak bilinen kuru bamyanın kilosu 150 TL'ye çıktı. Altına rakip olan kuru bamyanın, önümüzdeki günlerde fiyatının daha da artması bekleniyor.


Çiçek Bamya Çeyren Altınla Yarışıyor

Silifke'de toplanan ve kurutularak satılan çiçek kuru bamyanın kilosu 150 TL'ye satılıyor. Kuru bamyanın altınla yarıştığını belirten esnaf Mustafa Şavluğ, "Halk arasında çiçek bamya olarak bilinen ve çok lezzetli olan bu kuru bamyanın kilosunu 150 liradan satıyoruz. Bu bamya çok lezzetli ve besin değeri çok yüksektir. Bazen müşterilerimiz fiyatı duyunca şaşırıyor" dedi.

Çeyrek altın 140 liradan satılırken, kuru bamyanın kilosunun ise 150 liradan satılması, halk arasında, "Parayı bamya yatırırsak iyi para kazanırız" esprilerine neden oldu.

Bamya üretiminin bu yıl az olması nedeniyle fiyatta böyle bir artış olduğunu kaydeden Şavluğ, "Bamya tarladan toplandığı zaman 3-5 liraya satılıyor. Ancak bu yıl çiçek kuru bamyanın fiyatı kış mevsiminde 150 lirayı buldu. Bunun tek sebebi de bu yıl üretimin az olmasıdır" diye konuştu.

Cennet Erdoğan Şavluğ ise kuru bamya tüketicilerinin fiyatların yüksek olması nedeniyle bamya yiyemediklerini kuru bamyaya 150 lira veremeyeceklerini bunun yerine et almayı tercih ettiklerini söylediler.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)