Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

446 kez okundu 08 Arl 2016 (14:29)

Kaybolmaya yüz tutmuş kültürel zenginliklerimizi hayatta tutmak adına 81 ilin desteği ile hazırlanan bir e-Twinning projesi olan "Çemberimde Gül Oya" adlı proje sergisi Silifke’de açıldı.


Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Silifke Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonundaki serginin açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başladı. Proje yöneticisi olan Susanoğlu Ortaokulu öğretmenlerinden Döndü Günay, 47.si Silifke'de açılan proje hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün halk oyunları ekibi tarafından folklor gösterisi sunuldu.

Serginin açılış kurdelesini ise Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Çiftçi ve AK Parti Silifke İlçe Başkanı Mustafa Çetin birlikte kestiler.

Kaymakam Cinbir, yaptığı konuşmada, böyle güzel bir etkinliğe ev sahipli yapmış olmaktan hazzını ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

81 ilde uygulanan bu projenin Mersin'deki temsilcisinin Silifke'deki Susanoğlu Ortaokulu olmasının ayrı bir güzellik olduğunu ifade eden Cinbir, "Öğretmenlerimizi, okul müdürümüzü bu onuru ve gururu bize yaşattıkları için teşekkür ediyorum. Memleketimizin her yeri her karışı, yaşayan her bireyi değerli ve marifetli. Türk milleti, birbirinden güzel eserleri ortaya koyabilen, türküleri, şarkıları, folkloruyla, oyalarıyla, eserleriyle birbirinden güzel eserleri ortaya çıkarabilen kadınına, erkeğine sahip bir millet. Bu millet bu kültürünü geçmişten buyana yaşadığı bu güzellikleri geleceğe taşıma konusunda da gayretini sürdürmeli. Burada da bu gayretin sürdürüldüğünü, bu çabanın gösterildiğini görüyoruz. Geçmişten devraldığımız sorumluluklarımızı yerine getirebilme, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma amacını gerçekleştirebilme gayretini gösterirken köklerimize inme ve tarihimizin zenginliklerinden beslenebilmeyi başarmalıyız. Eğer geçmişimizden koparsak tarihimizden koparsak geleceğimizin de çok anlamlı olamayacağı ortada. Biz bütün çocuklarımıza ecdadımızı iyi tanıtabilmeli, onların zenginliklerini çocuklarımızla buluşturabilmeliyiz. Çocuklarımızın da bu değerlere, bu zenginliklere daha yenilerini ekleme konusundaki kabiliyetlerini geliştirebilmeliyiz diye inanıyoruz ve düşünüyoruz. Bu düşünceden hareketle bu ülkede emek sarf eden herkese teşekkür ediyoruz. Öğretmenlerimizin de yeni nesli de bu millete kazandırırken geçmişini tanımış, geleceğe güvenle bakan bir nesil olarak kazandıracaklarına da inancım tam olduğunu ifade etmek istiyorum. Sergimizin de ülkemize, Mersinimize, ilçemize hayırlar, güzellikler getirmesini diliyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Koca ise, eğitim adına, gelecek adına, yarınlarımız adına bu güzelliklerin paylaşmanın önemli olduğunu ve emeği geçenleri kutladığını söyledi.

 

Program, katılımcıların sergideki ürünleri gezmesiyle sona ererken Kaymakam Cinbir ve İl Milli Eğitim Müdürü Koca'ya günün anısına plaket verildi.


Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Çemberimde Gül Oya Sergisi Açıldı

Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)