Çeltik Üreticileri Fiyatlardan Memnun Değil

633 kez okundu 21 Ekm 2015 (08:29)

Silifke’de hasadına başlanan çeltikler sergenlerde kurutuluyor. Bu yıl 10 bin dönüm araziden yaklaşık 8 bin ton çeltik hasat edilmesi hedeflenirken, fiyatların geçen yıla göre düşük olması ise çiftçileri endişelendiriyor.


Çeltik Üreticileri Fiyatlardan Memnun Değil

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, bu yıl ilçe genelinde 10 bin dönüm araziden yaklaşık 8 bin ton çeltik hasat edilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Şuanda bazı çiftçilerin çeltiği kilosu 1 lira 40 kuruştan satmaya başladığını ifade eden Can, ”Dileğimiz çiftçilerimizin iyi bir sezon geçirmesi ve ürünleri yüksek fiyattan satması. İlçemizde çeltik alanlarının gelişmesi ve verimin arttırılması için çitçilerimize yardımcı olan Çeltik komisyonu üyelerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Kurtuluş Mahallesinde çeltik üretimi yapan Emre Uygun, bu yıl çeltikte verimin iyi olduğunu, ancak fiyat yönünden memnun olmadıklarını kaydetti.

Geçen yıla göre çeltik fiyatlarında bu yıl düşük olduğunu ifade eden Uygun, “Üretim maliyeti yıldan yıla artıyor. Biçerdöver, ilaç, gübrenin fiyatları arttı ama çeltiğin fiyatları düşük. Geçen yıl kilosu 1,60 liradan satılan çeltik bu yıl kilosu 1 lira 40 kuruştan gidiyor. Fiyatlardan pek memnun değiliz” dedi.

Fiyatlardan memnun olmadıklarını belirten üretici Ali İhsan Taşkara da, hasat ettikleri çeltikleri kuruttuklarını ve kamyonlara yüklemeye başladıklarını, dileklerinin para etmesi olduğunu söyledi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)