Çaltıbozkır’da çiftçiler çilek fidelerini kendileri üretiyor

1348 kez okundu 22 Haz 2015 (11:47)

Silifke’nin Çaltıbozkır Mahallesinde üreticiler çilek fidelerini kendileri üretiyor. Geçen yıl 1 milyon çilek fidesinin üretildiği mahallede bu yıl hedef 2 milyon çilek fidesi üretmek.


Çaltıbozkır’da çiftçiler çilek fidelerini kendileri üretiyor

Mahalle Muhtarı Mehmet Karazor, yaptığı açıklamada mahallelerinde üç yıldır çilek fidesi üretimi yapıldığını kaydetti.

Geçen yıl 1 milyon çilek fidesinin üretildiğini, bu yıl ise 2 milyon fide üretimi hedeflendiğini ifade eden Karazor, çilek fidelerinin daha önce il dışından getirildiğini, üç yıldır da artık mahallelerinde üretilmeye başlandığını belirtti.

Ürettikleri fidelerin şoklu fidelere göre yaklaşık iki ay önce ürün vermeye başladığını vurgulayan Karazor, hasat sonunda tarlada kalan çilek filizlerinden kökleme yöntemiyle yeni fide üretmenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda bazı çilek fidelerinin bozuk çıkmasından dolayı birçok çilek üreticisinin mağdur olduğunu hatırlatan Karazor, "Üreticiler her yıl çilek fidelerini değişik firmalardan satın alıyorlar. Tabi ki bu işlemi yaparken de bazı firmaların çilek fideleri sağlam, bazılarının ise bozuk çıkma ihtimali var. Geçtiğimiz yıllarda birçok üretici, fidelerinin bozuk çıkmasından dolayı mağdur oldu. Üretilen bu fidelerde ise hiçbir kayıp yaşanmıyor. Buda çiftçilerimiz için büyük bir avantaj” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)