Başkan Kaynar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'la Görüştü

533 kez okundu 19 Ağs 2016 (13:25)

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, TOBB’da gerçekleştirilen Oda Borsa Başkanları İstişare Toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen istişare toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la, Çankaya Köşkünde oda ve borsa başkanlarıyla düzenlenen istişare toplantısında da Başbakan Binali Yıldırım ile bir süre görüşme imkanı buldu.


Başkan Kaynar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'la Görüştü

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye’de düzenlenen Oda ve Borsa Başkanları ile İstişare Toplantısı'nda; "Milleti himmet diyerek soydular soğana çevirdiler. Şimdi her şey meydana çıkıyor. Daha çok şeyler çıkacak. Daha noktayı koymuş değiliz, bu bir virgüldür. Daha devam ediyoruz. Rehavet yok, gevşemek yok, kararlı bir şekilde bu süreci devam ettirmek durumundayız.

Milletin 15 Temmuz'da, "Bizim bu ülkeden başka vatanımız yoktur ve bu ülkemizi de bu sapıklara bırakmayacağız." dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin o gece köken, meşrep, parti farkı gözetmeksizin sokaklara dökülerek "Bizim birlik, beraberlik ve kardeşlikten başka güvenecek dalımız yoktur." dediğini de anımsattı.

Bunun asla bir içe kapanma refleksi olmadığını vurgulayan Erdoğan, TOBB'un hastanesinde 19 gündür yaralı olan ancak şehit düşen Oğuzhan Yaşar'ın ailesini ziyaret ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ahinin sadece işini yapan, üreten, sanatını icra eden kişi olmadığını, aynı zamanda yeri geldiğinde ülkesi ve milleti için malıyla, canıyla, yüreğiyle mücadele eden, geleceği de inşa eden kişi olduğunu kaydetti.

Erdoğan, esnafın, sanatkarın, iş adamlarının 15 Temmuz'da gösterdiği güçlü duruşu, verdikleri mücadeleyi yakından bildiğini aktardı.

Oda ve borsa başkanlarına çok önemli görevler düştüğünün altını çizen Erdoğan, oda ve borsa başkanlarının, iş adamlarının en çok bir araya geldikleri, istişare ettikleri kesim olduğunu anımsattı.

Uluslararası camianın Türkiye'deki en üst düzey yöneticileri ile "Uluslararası Yatırımcılarla Yüksek Düzeyli Ekonomi Toplantısı"nda bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, iş adamlarına yatırımlarını daha da artırma, hızlandırma çağrısında bulunduklarını belirtti.

Erdoğan, devam eden yatırımların olduğunu, bunlarla beraber yeni yatırımlarla ilgili de müjdeler beklediklerini söyledi.

Oda ve borsa başkanlarına, "Küresel krizin derinlemesine yaşandığı 2007 yılından bu yana 7,3 milyon yeni istihdam üreten ekonomik başarının sahipleri olarak sizlere güveniyorum." diye seslenen Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik göstergelerinde hiçbir sorun ve sıkıntının bulunmadığını vurguladı.

Kamu borçlanmalarının vadesinin 2002'den bugüne 9,5 aydan 71 aya çıktığına işaret eden Erdoğan, borçlanma faizinin yüzde 63'ten haziran ayı itibarıyla yüzde 9,3'e gerilediğini ifade etti.

Erdoğan, "Darbe girişimine rağmen uluslararası finansman konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Tam tersine 15 Temmuz'dan sonraki borçlanma ihalelerine dahi beklenenin çok üzerinde talep geliyor. Merkez Bankasındaki döviz rezervimiz azalmak şöyle dursun artarak 125 milyar doların üzerine çıktı. Bizim süratle ilk hedefimiz 165 milyar dolara Merkez Bankamızın döviz rezervine ulaşması." şeklinde konuştu.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'IN AÇIKLAMALARI

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde oda ve borsa başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, 15 Temmuz gecesi sadece FETÖ’nün darbe girişimine karşı çıkılmadığını, aynı zamanda ülkenin geleceğinin de teminat altına alındığını belirtti.

Bundan sonra toplumsal dayanışmanın artırılacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Her zamankinden daha çok birbirimizin hukukuna sahip çıkacağız. Güçlü ekonomi demek, güçlü Türkiye demektir” diye konuştu.

Türkiye’nin geleceğinin daha parlak ve aydınlık olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları söyledi:

“Bu terör örgütünden, bu hastalıklı yapıdan arınmış Türkiye, yoluna daha güçlü bir şekilde devam edecek. Milletimiz rahat, iş dünyası müsterih olsun Türkiye ekonomisini 14 yıl boyunca şaha kaldıran, milli gelirimizi yılda ortalama yüzde 4 büyüten, ihracatımızı kat kat artıran, 7 milyon vatandaşımıza iş, aş kapısı sağlayan AK Parti iktidarı bundan sonra da aynı kararlılıkla yatırımlara devam edecek. Ülkemizin 2023 hedeflerini hiç hız kesmeden gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 11’in üzerindeydi. Bugün yüzde 2’nin altına geriledi. Merkez Bankası rezervleri 27 milyardan bugün 122 milyar seviyesine çıktı. Ne FETÖ ne bölücü PKK büyük Türkiye hedefinden bizi asla vazgeçiremez. Biz terör gündeminin, darbenin tutsağı olmayacağız. Biz geleceğin müreffeh ve adil Türkiye’sini inşa ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bulunduğumuz zamana mahkum olmuyor, gelecek hedeflerimize güven içinde ilerliyoruz.”

Başbakan Yıldırım, “Şehitlerimiz sayesinde milletimin bütün fertleri beraberce yeni bir destan yazdı. Bu gözü dönmüş katiller, darbe sonrası için her şeyi ince ince hesaplamışlar ama bir şeyi unutmuşlar, o da millet. Milli iradeyi, milleti hesaba katmamışlar. Ankara’da, İstanbul’da Cumhurbaşkanımızı nasıl yakalayacaklarını, nasıl öldüreceklerini hesap etmişler ama Türkiye’de istiklal ruhunu asla hesap edememişler” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin kalkınmasında, büyümesinde çok büyük emeği olan, müstesna toplulukla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Yıldırım, salonda 81 il, 160 ilçe 365 oda ve borsa temsilcisinin bulunduğunu ifade etti.

Yıldırım, “Sizler üreten, ürettiğini satan, istihdam oluşturan, reel ekonominin temsilcilerisiniz. Yatırım yapıyorsunuz, üretiyorsunuz, ihracat yapıyorsunuz, Türkiye’nin daha kalkınmış ülke olması için risk alıyorsunuz. Akıl teri, alın teri döküyorsunuz. Esnaf ve sanayicilerimizi temsil ediyorsunuz. Türkiye’nin bütün kazanımlarında sizin ve temsil ettiğiniz kesimlerin çok büyük emeği, çok büyük gayreti var, açılan köprülerde, yollarda, inşa edilen hastanelerde, okullarda, yapılan hızlı trenlerde hisseniz var, akıl teriniz, alın teriniz var. Bu emek ve fedakarlığınız için sizlere şahsım adına milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)