Atayurt Tarımda Türkiye’Nin ve Dünyanın Yükünü Çekiyor

2233 kez okundu 08 May 2015 (12:01)

Atayurt Mahallesinde çilek, serada domates üretimi başta olmak üzere limon, kayısı, üzüm, kayısı, erik, bakla gibi bir çok sebze ve meyve üretiminin gerçekleştirildiklerini ifade eden Mersin Sulama Kooperatifleri ve Silifke Sulama Kooperatifi Başkanı Ersin Akdoğan, “Mahallemiz yıllık yaklaşık 50 bin ton domates, 80 bin ton çilek, 80 bin ton limonu, 7 bin ton baklayı ve diğer ürünleri belgeli olarak Atayurt Hal Müdürlüğümüzden yurt içi ve yurt dışı piyasaya sevk ediyoruz” dedi.


Atayurt Tarımda Türkiye’Nin ve Dünyanın Yükünü Çekiyor

Tarımda çalışanların büyük bir çoğunluğunu kadınların oluşturduğuna dikkati çeken Ersin Akdoğan, “Tarlada ürün toplayan çalışanlarımızın yüzde 90’ı ve paketleme tesislerinde çalışanlarımızın yüzde 80’i bayandır. Hal esnafı çalışanlarının yüzde 70’i de erkektir. Sebze ve meyve halimiz bölgemizde halkımızın büyük bir bölümüne iş istihdamı da sağlamaktadır” dedi.

Atayurt Mahallesinin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Başkan Ersin Akdoğan, “Tesis, depo ve tarlalarda 5 bin işçimiz çalışmaktadır. Bu da Beldemizde büyük oranla iş istihdamı sağlanmaktadır. 7 bin 300 nüfusumuz var, 5 bin kişi çalışıyor. Bölgemizde ki işçi yeterli gelmediği için Türkiye’nin değişik illerinden insanlar gelerek burada rahatlıkla çalışmaktadırlar. Atayurt Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyor” diye konuştu.

Belediye olarak yatırımcıya kapılarının açık olduğunu anlatan Başkan Akdoğan, “Mahallemiz tarımsal alanda Silifke İlçemizin ana merkezidir. Mahallemizde bin bir çeşit ürün üretilmektedir. Bunları ana başlıkta sıralayacak olursak narenciye, domates, çilek ağırlıklı üretim yapılmaktadır. Bunun yanında kavun, karpuz, üzüm, nektarin, kayısı, yer kirazı aklımıza gelebilecek her türlü meyve sebze üretilmektedir. Erkencilik anlamda bölgemiz çok önemlidir. Meyvelerimizin aroması çok kalitelidir. Bunun belli başlı sebebi ise toprağımızın ve havamızın mikro klima özelliğidir. Bölgemizin toprağında kan eksen can biter dersek yanılmayız. Çok verimli topraklarımız vardır. Bu ürettiğimiz ürünler bölgemizde de ki kurulan tesislerinde işleniyor. Beldemizde şu an 8 adet çalışan soğuk hava ve paketleme tesisi var. 4 tanesi ise halen inşaat halindedir. Bunlarda tamamlandıktan sonra 12 adet mevcut çalışan tesisimiz olacaktır. Beldemizde 1 adet halimiz vardır. Burada 34 dükkanımız vardır. 9 adette sevkıyat deposu vardır. Bu sevkıyat depolarında tüccarlarımız ürünleri işlemektedirler. Bu soğuk hava depolarında ihracat gerçekleşmektedir” şeklinde konuştu.

Rusya ve Ukrayna ülkelerine en fazla ihracat olduğunu kaydeden Başkan Ersin Akdoğan şunları söyledi: “Bizim bölgemizde üretilen ürünlerimizi yerinde görmek isteyen ve taze taze yerinde yemek isteyen kim olursa olsun gelsinler misafirimiz olsunlar.”


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( 1 yorum yapıldı )Noey

Kesinlikle Adil bir oylama olmamış ilk ve ikcini ve fce7fcncfc calışmaların hie7bir f6zelliği gfczelliği yaratıcılığı yada f6zgfcnlfcğfc yok herhangi bir yerde herhangi bir ie7erikteki herhangi sıradan sitelerde gf6rdfcğfcmfcz şeyler bunlar Yazık olmuş diğer tasarımcı arkadaşlara