Antep Fıstığı Rekora Koşuyor!

2960 kez okundu 28 Ağs 2014 (14:27)

Silifke’de son yıllarda önemli tarımsal ürünü olan Antep fıstığının hasadı, yüksek sıcaklık nedeniyle güçlükle yapılıyor.


Antep Fıstığı Rekora Koşuyor!

Sabah erken saatlerde eş ve çocuklarıyla birlikte fıstık bahçelerinin yolunu tutan çiftçiler, hava sıcaklığının iyice arttığı öğle saatlerini beklemeden hasat ettikleri ürünleriyle birlikte evlerine dönüyor.

Çalışmaya evlerinde devam eden çiftçiler, ağaçlardan kırdıkları fıstıkları tek tek ayırıyor. Bu işlemi de tamamlayan çiftçiler, ya daha sonra satmak için ürünlerini kurumaya bırakıyor ya da ürününü paraya çevirmek için pazara götürüyor.

Ağustos ayının ikinci yarısında yoğunlaşan ve Eylül ayının sonuna devam eden Antep fıstığı hasadını, çile çekmeyi göze alamayan ya da geniş bahçelere sahip bulunan çiftçiler işçi çalıştırarak gerçekleştiriyor.

Çiftçiler, Antep fıstığının geniş alanlarda ve çok miktarda üretilen bir tarımsal ürün olmasına karşılık hasadı elleriyle yapmaktan kurtulamadıklarını söyledi.

''Böyle olunca Antep fıstığını yetiştirmek de zor hasat etmek de zor. Antep fıstığı yetiştiriciliğinin ne kadar zor olduğunu bilebilmek için üretici olmak ve şu sıcağı yemek gerekiyor'' diyen üreticiler, çiftçinin yılın en sıcak ayında olgunlaşan ürününü hasat ederken çok zorlandığını adeta ''çile çektiğini'' belirtti.

ÇİFTÇİLERİN EN ÖNEMLİ KAZANÇ KAPISI

Çiftçiler, Antep fıstığı üreticiliğinin, Silifke’de çiftçilerin en önemli kazanç kapısı olduğunu vurguladı.

Antep fıstığı üreticiliğinin çok zor olduğuna değişen çiftçiler, “Bahçeyi meydana getirmek zor, ürünü yetiştirmek zor, hasat yapmak zor. Antep fıstığı üreticiliği bir sürü zorluk yaşanarak yapılıyor. Bahçelerden 2 yılda bir ürün hasat ediliyor. Ürün olmayan yıl çiftçi en önemli geçim kaynağından mahrum kalıyor, ihtiyaçlarını varsa birikiminden karşılıyor, birikimi yoksa 'fıstığımı hasat edince öderim' diyerek borçlanıyor” dediler.

Çiftçiler, fıstık fiyatları yüksek olduğunda satacak ürünlerinin olmadığını, satacak bol ürünleri olduğunda da fiyatın düşük olduğunu belirterek, emeklerinin karşılığını alabilmeleri için ''devletin bu konuya bir el atması'' gerektiğini bildirdi. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)