Açık Alanda Kayısı Hasadı Başladı Fiyatlar Düştü

1062 kez okundu 26 Nis 2016 (16:39)

Mersin’in Silifke ilçesinde örtü altında ilk çıktığında kilosu 50 liradan satılan kayısı fiyatları açık alanda çıkmasıyla 6 lirada düştü.


Açık Alanda Kayısı Hasadı Başladı Fiyatlar Düştü

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı ve kayısı üreticisi İsmail Gürses, yaptığı açıklamada, bu yıl ürünün geçmiş yıllara göre az olduğunu ancak fiyatların şuanda iyi olduğunu kaydetti.

Rekoltenin düşük olmasına karşın meyvelerin iri ve kaliteli olduğunu ifade eden Gürses, fiyatların böyle gitmesi halinde üreticilerin yüzünün güleceğini belirtti.

Örtü altında ilk hasat yapıldığında kayısının kilosunun 50 liraya satıldığını vurgulayan Gürses, “Açık alanda çıkmasının ardından kilosu 6 liraya düştü. Ama bu çok iyi bir fiyat ve bu şekilde devam ederse üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alırlar. Ürünlerimiz de çok kaliteli” dedi.

Hasat edilen kayısının gelen talebe göre Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa başta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerine gönderildiğini ifade eden Gürses, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 10 bin ton kayısı hasadının yapılacağını söyledi.

İlçede kayısı üretiminin 2003 yılında İtalya’dan getirilen 25 bin adet Ninfa fidanı 100 dönüm araziye dikerek başlandığını, her geçen yıl üretim alanını arttırarak geniş bir alanda kayısı üretimini devam ettirip Mut’un erkenciliğini de aldıklarını anlatan Gürses, “Dileğimiz geçmiş yıllardaki gibi fiyatların bir anda çok aşağılara düşmemesi yönünde. Fiyatlar bir anda düşerse üreticilerimiz masraflarını alamadığı gibi zarar edip mağdur olurlar” dedi.

Çiftçileri bilinçli üretim yapmaları konusunda düzenledikleri toplantılarla bilgilendirdiklerini belirten Gürses, “Yurdun değişik bölgelerinde düzenlenen seminer ve tarım fuarlarına da katılarak hem ürettiğimiz ürünleri tanıtıyoruz hem de oradan aldığımız teknik bilgileri üreticilerimize aktarıyoruz” dedi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)