2000 Yıllık Tarihi Taş Köprü Bakıma Alınıyor

1737 kez okundu 20 Şbt 2015 (11:53)

Silifke’nin tarihi zenginlikler bakamından bir merkez olduğuna dikkat çeken Cinbir, tarihi zenginlikleri tanıtmak için de ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.


2000 Yıllık Tarihi Taş Köprü Bakıma Alınıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde milattan sonra 77-78 yıllarında yaptırılan ve yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olan tarihi taş köprüde yapılması planlanan restorasyon çalışması için kaymakamlıkta toplantı düzenlendi.

İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir başkanlığında kaymakamlık toplantı salonunda yapılan ve Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Karayolları 5. Bölge Köprü Başmühendisi Mehmet Bilgili, DSİ 62. Şube Müdürü Ferruh Dalyanoğlu, DSİ 62. Şube Müdürlüğünde görevli Makine Mühendisi Necati Eser, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu ve Silifke Müze Müdürü İlhame Öztürk’ün katıldığı toplantıda taş köprüde yapılması planlanan restorasyon çalışması konusunda neler yapılacağı görüşüldü.

Kaymakam Cinbir, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, tarihi taş köprüde üzerinde değirmenin de olduğu bir restorasyon çalışmasının yapılmasının planlandığını kaydetti.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından proje çalışmasının yapılacağını, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun onayının ardından da restorasyon için ihalesinin yapılacağını ifade eden Cinbir, bu aşamaların ardından yapılacak çalışmalar kapsamında üzerinde değirmen dahil köprünün aslına uygun bir şekilde restore edileceğini, ayrıca çevresinde de düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Tarihi taş köprünün arkasında Silifke kalesi silüetiyle ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiği önemli bir tarihi yapı olduğunu vurgulayan Cinbir, yerel yönetiminle el ele vererek restore çalışmasının yapılmasıyla da tarihi ve kültürel bir değer olarak kazandırılacağını söyledi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)