2 Liradan Satılan Muz Üreticisini Sevindiriyor

392 kez okundu 24 Kas 2016 (08:40)

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke ilçesinde örtü altı muz üreticiliği de yaygınlaşmaya başladı. Şuanda hasadı devam eden muz, üreticilerden kilosu 2 liradan alınıyor.


2 Liradan Satılan Muz Üreticisini Sevindiriyor

İlçede 5 yıl önce domates üretimi yapılan seraların yükseltilip muz üretimine uygun hale getirilmesiyle başlanan çalışmalardan olumlu sonuç alınınca, geçen yıl üretim alanı 4 bin dönüme, bu yıl da yeni ekim alanlarıyla 6 bin dönüme çıktı. İşçiliğinin domatese göre daha az olması ve fiyatların 2 liradan seyretmesi nedeniyle çiftçiler muz üretimine yönelirken, gelecek yıllarda üretim sahasının daha genişlemesi bekleniyor.

Atayurt Hal Derneği Başkan Yardımcısı Osman Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce muz üretiminin ağırlıklı olarak Anamur'da yapıldığını, artık Silifke'de de üretimin başlayıp yaygınlaştığını kaydetti.

Hızlı bir şekilde muz üretim seralarının yapıldığını ifade eden Taşçı, "Muz üretiminde iyi bir kalite yakalandı. Muzun işleme ve paketlenmesi de Atayurt'taki soğuk hava tesislerinde gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki yıllarda muz üretiminde Silifke'nin birinci sıraya gireceğine inanıyorum. Çiftçilerimiz de şuanki durumlarından memnunlar" dedi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun da, “Silifke’de şuanda birinci ürün çilek. Silifke’de muz hasadı hızlı bir şekilde devam ediyor. Yıllardır çilek ve domatesten yeteri kadar ürün aldık. Ancak kazanç sağlayamadık. Bunun için domates ve çilek tarlalarımızda artık muz seraları yükseliyor. Biz Silifke’de muzda lider konumuna geldik.  Silifke muzunun kalitesi, görünümü, aroması çok güzel, Türkiye’nin her yerinden inanılmaz talepler var. Çilek ve domatesin masrafı çok. Ancak muzun masrafı az. Muzda kazancımızın iyi olacağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda muz üretimi de daha da yaygın hale gelecektir. Çünkü ilçemizdeki toprak yapısı ve iklimi muz üretimine çok uygun” dedi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)