100 Kilodan 2 Kilo Çıkıyor, Kilosu 150 Tl!

3207 kez okundu 07 May 2015 (09:03)

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç Mahallesin'de Çam kozalağı fıstığı tezgahlarda altın fiyatına satılıyor.


100 Kilodan 2 Kilo Çıkıyor, Kilosu 150 Tl!

Ormanlık alanlarda asırlara meydan okuyan metrelerce yüksellikteki çam ağaçlarında yetişen künar, geçim kaynağı fıstık çamı olan köylülerce hayati tehlike göze alınarak toplanıyor. Son yıllarda makineleşme olsa da klasik yöntemlerden vazgeçemeyen üreticiler, dev kazanlar kurarak kozalakları kaynatıyor. Titiz bir çalışmayla çekirdekler, kozaklardan ayıklanıp, tek tek kırma işlemi başlıyor. Bir çam kozalağı 1-2 yılda yetişkin hale gelirken; kozalak fıstığa dönüşene kadar tam 12 işlemden geçiyor. 100 kilogram kozalaktan 2 - 2,5 kilogram künar elde ediliyor. Üretimi meşakkatli olan künar, serüveniyle bu değeri hak ediyor.

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç Mahallesin'de yılda ortalama 150 ton çekirdek, 40 ton civarında fıstık verimi elde ediliyor. Tezgahlarda kilogram fiyatı 150 TL olan künar, yerinden kilogramı  90-95 TL’den satın alınıyor.

Fıstık çamı üreticilerinden Hakan Sarı ; “Fıstık çok zor ve meşakkatli bir yolculuktan geçiyor. Uzuncaburç Mahallesin'de ciddi fıstık üretimi var. Bizim geçim kaynağımız bu. Avrupa ve Arap ülkelerine pazarımız açıldı. Çocuklarımızda bu işi sürdüreceklerdir. Köylerimizin başka geçim kaynağı yok. Uzuncaburç Mahallesinin geçim kaynağı fıstık” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)