Yörük Çadırında Kadınlar Bazlama Açıp, Börek Yaptı, Kaymakam Cinbir Pişirdi

1264 kez okundu 27 May 2015 (15:47)

Uluslararası Silifke Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında kurulan yörük çadırında kadınlar bazlama açıp börek yaparken, çadırları ziyaret eden ilçe Kaymakamı Şevket Cinbir saçta pişirdi.


Yörük Çadırında Kadınlar Bazlama Açıp, Börek Yaptı, Kaymakam Cinbir Pişirdi

Kaymakam Cinbir, Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında kurulan stantları ve yörük çadırlarını ziyaret edip vatandaşlarla sohbet etti. Mara Köyü Derneğinin kurmuş olduğu yörük çadırını da ziyaret edip vatandaşlarla sohbet eden Cinbir, dernek üyelerinin ve bazlama açan kadınların isteği üzerine sacın başına geçti, açılan bazlamaları ve yapılan börekleri pişirdi.

Kaymakam Cinbir, yaptığı açıklamada, Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında kurulan yörük çadırlarında yörük kültürünü biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduklarını kaydetti.

Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında kurulan tüm stant ve çadırları gezmeye çalıştığını ifade eden Cinbir, “Uluslararası Silifke Kültür Haftasını Silifkelilerle birlikte büyük bir coşku ve heyecanla, birlik ve beraberlik anlayışıyla kutluyoruz. Bu haftada birbirinden farklı güzellikleri yaşıyoruz. Kültürümüzün temel dinamikleri olan sevgi, muhabbet, hoşgörü, barış, kardeşlik duygularını gelişmesine ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma bilincinin güçlenmesine vesile olacak etkinlikler olarak görüyoruz bunları. Bende bu vesileyle burada kurulmuş stantları ziyaret ederek hem kültürümüzü, özellikle yörük kültürünü biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Zaman zaman vatandaşlarımızın ikramlarını da kabul ederek belirli lezzetleri tatma fırsatı buluyoruz. Bazen de onlarla birlikte bazlama yapıyoruz, sıkma yapıyoruz, bu güzellikleri paylaşmaya çalışıyoruz” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)