Tarihi Hükümet Konağı Restore Ediliyor

532 kez okundu 19 Ağs 2016 (13:23)

Silifke ilçesinde Sultan Reşat zamanında inşa edilen, 1924-1933 yılları arasında İçel Vilayetinin vilayet konağı olarak hizmet veren ve şuanda da kaymakamlık binası olarak kullanılan tarihi hükümet konağı restore ediliyor.


Tarihi Hükümet Konağı Restore Ediliyor

İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, yaptığı açıklamada, içerisinde kaymakamlık, nüfus, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Mal Müdürlüğü gibi birimlerin olduğu hükümet konağında restorasyon çalışmalarının başladığını kaydetti.

Kaymakamlık binası olarak kullanılan Hükümet konağındaki eksiklerin giderilmesi ve restorasyonunun yapılması amacıyla hazırlanan projenin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandığını ifade eden Cinbir,  tarihi bir yapısı bulunan Hükümet Konağının restorasyonu için gerekli yazışmaların da tamamlanmasının ardından ihaleyi alan firmanın ön çalışmasını yapmaya başladığını belirtti.

Restorasyon çalışmalarının 250 gün süreceğini vurgulayan Cinbir, ikinci kata engelli vatandaşların çıkabilmesi  için engelli asansörü, merkezi ısıtma ve soğutma sistemi, çevre düzeni gibi birçok yenilik yapılacağını söyledi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla binanın daha güzel bir görünüme kavuşmasının yanında buradaki birimlerin de vatandaşlara verecekleri hizmet kalitesinin de artacağına dikkat çeken Cinbir, binanın geçmişi ve durumu hakkında da şunları söyledi: "Tarihi Hükümet Konağı Silifke İlçe merkezindedir. Yapı ilk olarak Sultan Reşat zamanında Hükümet Konağı olarak inşa ettirilmiş, uzun yıllar İçel Vilayetinin eski il merkezi olarak Silifke’ de Vilayet Konağı olarak hizmet görmüştür.

İki katlı taş bina cephelerinde çok sayıda pencereleri ile dikkat çeker. Üzeri kırma çatılıdır. Hükümet Konağı olarak kullanıldığı yıllarda kuzey cephenin ortasındaki ana giriş kapısının üzerinde bulunan ve duvarlara kemerle bağlı, iki sütunun taşıdığı çıkma oda, daha sonra yıktırılmıştır. Orijinal planda çok fazla değişmenin görülmediği yapıda binayı boydan boya kat eden orta koridorların iki yanında odalar sıralanmıştır" dedi.

 

Silifke'nin bir dönem il olduğunu ve bu binanın da vilayet binası olarak kullanıldığını hatırlatan Cinbir, "Silifke 1869 yılında İçel Sancağı’nın merkezi olmuş,  1919 yılında bağımsız sancak haline gelmiştir. 1924 yılında yeni kurulan İçel ilinin merkezi yapılmış, 1933 yılında ise Mersin İçel İli’nin merkezi yapılınca Silifke ilçe olarak İçel İline bağlanmıştır" dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)