Silifke'de Üzümler Dalında Kurudu

346 kez okundu 01 Eyl 2016 (11:26)

Aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle Silifke'deki üzüm bağlarında maddi zarara yolaçtı.


Silifke'de Üzümler Dalında Kurudu

Aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle Mersin'in Silifke ilçesindeki üzüm bağlarında maddi zarara yolaçtı. Kuraklık nedeniyle suyu çekilen ve yeterince beslenemeyen üzüm salkımları asmaların dallarında kurudu.

Bölgede hava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyretmesinin bağlarda gelişmeyi durdurduğunu ifade eden Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Göktaş, bu yıl üzüm üretiminde kalite ve miktar kaybı olacağını belirtti.

 

Üzüm üreticisine bir darbenin de susuz kalan kuş ve arılardan geldiğini ifade eden Göktaş, susuz kalan kuş ve arıların üzüme yönelince zararın boyutlarının arttığını söyledi. Göktaş, "Aşırı tanelenme, buruşma, dökülme ve vitamin düşüklüğü gibi nedenlerle üzümde kalite ve kilo kayıpları oldu. Sulama imkanı bulunan bağlarda bu kayıpların daha az boyutlarda oldu. Sulanamayan asmaların kendi gelişimini sağlayabilecek şekilde savunma sistemlerini harekete geçiriyor. Bu yıl üreticilerin ve asmaların kuraklığa hazırlıksız yakalandığını söyleyebiliriz. Üreticiler tarafından korunamayan asmalar kurumaya başladı" dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)