Silifke'de Kış Ortasında Yaz Elması Hasadı Yapıldı

3663 kez okundu 31 Arl 2014 (10:17)

Mersin'in Silifke İlçesi'nde bir bahçedeki elma ağaçları kışın ortasında meyve verdi.


Silifke'de Kış Ortasında Yaz Elması Hasadı Yapıldı

Mersin'in Silifke İlçesi'nde bir bahçedeki elma ağaçları kışın ortasında meyve verdi. Dallardaki elmalar, görenleri şaşırttı.

 

Silifke İlçesi'nin Buruncu Mahallesi Muhtarı Ali Şahin'in bahçesine diktiği 15 bodur elma ağacı, bu yıl havaların sıcak gitmesi nedeniyle ilk defa kışın meyve verdi. Hayatında ilk defa kış ayında elma hasadı yaptığını ifade eden Şahin, durumun kendisini ve görenleri şaşkına çevirdiğini söyledi. Bodur elma ağaçlarını denemek amacıyla diktiğini ve önümüzdeki yıllarda da artıracağını belirten Şahin, şunları söyledi:

"Kışın elma ağaçlarında meyve olması beni çok şaşırttı. Elma normalde yaz aylarında hasat edilir. Ancak bu yıl hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde olması nedeniyle ağaçlar çiçek açıp elma verdi. Bu duruma yalnızca ben değil, ağaçlarda kışın elma olduğunu gören vatandaşlar da şaşırdı. Bizim için güzel bir sürpriz oldu. Deneme amacıyla diktiğim bodur elmaları önümüzdeki yıllarda çoğaltacağım" dedi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can ise, ilçe genelinde her yıl 3 bin 500 dönüm araziden 6 bin ton elma hasadının gerçekleştirildiğini söyledi. İlçe merkezine bağlı Atayurt, Atakent, Kabasakallı ve Sarıcalar mahalleleri ile yüksek kesimlerdeki Kavak

, Seydili, Sökün, Kurtuluş, Örenköy, Şahmurlu, Örenköy, Cambazlı, Kırobası mahallelerinde elma üretiminin sıklıkla yapıldığını kaydeden Can, elmanın ilçede mayıs, haziran, temmuz ve ağustos aylarında hasat edildiğini söyledi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)