Sarıkeçili Yörükler Sahil Yolunda

3764 kez okundu 06 Arl 2014 (10:23)

Türkiye'nin son göçerleri Sarıkeçili Yörükler, havanın soğuması ile birlikte Toroslar'dan Mersin'in Silifke İlçesi'ne indi.


Sarıkeçili Yörükler Sahil Yolunda

Yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, havaların soğuması ve çetin kış şartlarının kendini hissettirmesi üzerine dönüş yoluna çıktı. Yörükler geçimlerini sağladıkları hayvanlarıyla birlikte Silifke'ye ulaştı. Sahilde kendilerine gösterilen alanlarda çadırlarını kuran Sarıkeçililer, kışın geçmesinin ardından yeniden göç yoluna düşecek.

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök, Sarıkeçili Yörüklerin kış mevsimini geçirmek üzere Silifke, Aydıncık, Anamur, Bozyazı, Erdemli ilçelerinde sahile yakın kesimlere geldiklerini belirterek, "Her türlü zorlukları sırtlayarak, geçim kaynakları olan at, eşek ve keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerin zorlu yolculuğu devam ediyor. Konargöçer hayatı yaşamaktan dolayı büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Keçilerin yolculuğu esnasında konaklamadaki yatak, yiyecek ve zaruri ihtiyaçlarını giderecek eşyalar deve, at ve eşek sırtında, diğer eşyalar ise araçlarda götürülüyor" dedi.

Akdeniz bölgesinde 200 Sarıkeçili ailesi bulunduğunu belirten Gök, Sarıkeçili Yörükleri temsil eden bu insanların da artık bu sıkıntıdan kurtulması gerektiğini kaydetti. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)