Rusya ve Avrupa'ya Çilek Ihracatı

1572 kez okundu 21 Nis 2015 (19:40)

Silifke ilçesinde üretimi yapılacak 80 bin ton çilekten 20 bin tonunun Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmesi hedefleniyor


Rusya ve Avrupa'ya Çilek Ihracatı

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde hasat edilen çileğin bu sezonki ihracatına başlandı.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, yaptığı açıklamada, Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent, Taşucu, Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi, Bolacalıkoyuncu ve Buruncu mahallelerindeki 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek üretiminin beklendiğini belirtti.

Hasat edilen ürünlerin ihracına da başlandığını bildiren Kaynar, "80 bin ton çilekten 20 bin tonunun Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilecek. Diğerleri ise iç piyasaya verilecek" dedi.

Çileğin iç piyasa için üreticiden kilogramı 2,60-3 liradan alındığını, ihracatlık ürünün ise 3,60 liradan işlem gördüğünü vurgulayan Kaynar, şöyle devam etti:

"Silifke çileği iç ve dış piyasada tanınır hale geldi. Böylelikle yoğurdu ile tanınan Silifke artık çileğiyle de ün kazandı. Geçtiğimiz günlerde başlayan hasat sezonu temmuz ayı sonuna kadar devem edecek. Çilek, üreticilerine sağladığı gelirin yanı sıra önemli bir istihdam kaynağı da oluşturuyor. Temmuz ayı sonu itibariyle biten hasadın ardından tarlaların yeniden hazırlanıp ardından dikimin yapılması, akabinde gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci bir sonraki yılın haziran ayına kadar devam ediyor. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor ve bu sayede geçimini sağlıyor."


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)