Kayısı üreticinin yüzünü güldürdü

1331 kez okundu 22 Haz 2015 (11:49)

Silifke’de Nisan ayında ay örtü altında ilk hasadı yapıldığında üreticiden kilosu 20 liradan alınan kayısının hasat sezonu 1,3 liradan tamamlandı.


Kayısı üreticinin yüzünü güldürdü

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Gürses, yaptığı açıklamada, kayısı üreticilerinin bu yıl fiyatlardan memnun olduğunu kaydetti.

Bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 10 bin ton kayısı hasadının yapıldığını ifade eden Gürses, ilçede kayısı üretiminin 2003 yılında İtalya’dan getirilen 25 bin adet Ninfa fidanı 100 dönüm araziye dikerek başlandığını, her geçen yıl üretim alanını arttırarak geniş bir alanda kayısı üretimini devam ettirip Mut’un erkenciliğini de aldıklarını belirtti.

Sezon boyunca hasadı yapılan ürünlerin 2 bin tonunun Rusya başta olmak üzere talep göre değişik ülkelere ihraç edildiğini, kalan kısmının ise yurt içinde tüketildiğini vurgulayan Gürses, çiftçileri bilinçli üretim yapmaları konusunda düzenledikleri toplantılarla bilgilendirdiklerini belirterek, “Yurdun değişik bölgelerinde düzenlenen seminer ve tarım fuarlarına da katılarak hem ürettiğimiz ürünleri tanıtıyoruz hem de oradan aldığımız teknik bilgileri üreticilerimize aktarıyoruz” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)