Kalp Dostu Alıç Kilosu 20 Tl

4997 kez okundu 10 Ekm 2014 (10:42)

Mersin’in Silifke İlçesine bağlı Kargıcak mahallesinde yol üzerinde açılan tezgahlarda İskenderun alıcı talep görüyor.


Kalp Dostu Alıç Kilosu 20 Tl

Silifke’nin dağlık alanlarından ormanlık alanlarda yetişen alıç küçük ve ekonomik değerinin az olmasından dolayı vatandaşın alıca karşı bir ilgisi olduğunu fark eden doğal köy ürünleri satan Ramazan Kara, kilosunu 20 TL’den satışa sunduğu alıçların yoğun talep gördüğünü söyledi.

Hatada 50 ila 80 kilo arasında alıç sattığını belirten Kara, “Vatandaş artık doğal ürünlere yöneldi. Nerede doğal bir ürün varsa onu istiyor. Taş armudu, alıç, gibi ürünlere talep var. Özellikle kalp dostu olarak bilinen alıcı en çok kalple ilgili rahatsızlığı olanlar tercih ediyor. Bu meyveyi İskenduren’dan getirtiyorum. Haftada 50 ila 80 kilo arasında satıyorum. Yöremizde böyle alıç yetişmiyor küçük ve haraç alıçlar var onlarda daha olgunlaşmadı” dedi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abdullah Süngü, konuya ilişkin verdiği bilgilerde Silifke ilçesinde kültür alıcı bilincinin henüz oluşmadığını, geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 dönümlük bir arazideki haraç alıçlara kültür alıcı aşısı yapıldığını, bir çok orman köylüsüne de bu konuyla ilgili bilgi ve aşı dağıttıklarını belirtti.

Gelecek 3 ila 5 yıl içerisinde yetişecek olan kültür alıçları ile vatandaşın talebine cevap verecek değere gelebileceğini belirten Müdürü Süngü, “Vatandaşı bu konuda bilinçlendirip alternatif ve doğal ürünler yetiştirmeleri için teşvik ediyoruz. Bir çok vatandaşımız dağlık kesimlerde bulunan arazilerinin içindeki harap ağaçları aşıladılar. Ekonomik değeri gün yüzüne çıkmaya başlayınca aşılama konusunda talebin artacağını düşünüyoruz” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)