Baydar, “işverenler Kur Yükselişinden Kaygılı“

2210 kez okundu 13 Mrt. 2015 (13:21)

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yıldırım Baydar, “İşverenler Kur yükselişinden kaygılı” dedi.


Baydar, “işverenler Kur Yükselişinden Kaygılı“

Baydar, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

İş Dünyası, Ekonomi gündeminin ilk sırasında yer alan faiz artışları ve dolar kurundaki artıştan oldukça kaygılı gözükmektedir. Faiz ve kur artışları maliyetlere yansımakta ve arttırmaktadır. Döviz kuru artışları İhracatı olumlu etkilemekle birlikte sanayide maliyetleri arttırarak, kar oranlarını azaltmakta ve fiyatlar yükselmektedir. Ayrıca Euro/Dolar paritesindeki hızlı değişimi de yakından izlemek gerekmektedir. Zira Eurodaki göreceli değer kaybı Ülkemiz açısından ciddi bir sorun yaratmaktadır.

Merkez Bankasının yaptığı faiz indirimi İş Dünyasını pek memnun etmedi. Sınırlı İndirimin piyasalarda doping etkisi yapması beklenmemektedir. İş Dünyasının bir kesimi, hızlı faiz indiriminin kur baskısı yaratacağını düşündüğü için temkinli adım atılmasından yana olmuştur. Merkez Bankasının Kararları kısa vadede yatırımlara olumlu etki yapacak, ancak uzun vadede etkili olması için yapısal önlemler almak gerekecektir. Merkez Bankası aldığı bu kararlar ile denge yaratmaya çalışmaktadır. Banka sektörü de fon kullanımında aşırıya kaçarsa, döviz kuru beklenenden hızlı yükselebilir.

Ekonomistlere göre de; "Şubat ayı rakamlarının bütçe ve cari açıktaki olumlu gelişmelere rağmen reel sektör güveninde azalma olduğunu ortaya koyduğu belirtilmiş ve dolara ve altına yöneliş olmasının da bunu teyit ettiği" görüşü çıkmıştır. "Petrol fiyatlarındaki düşüş, faiz oranları, uyumsuz para politikaları ve zayıf dünya ticaretinin 2015 yılında küresel ekonomik görünümü zedeleyebileceği belirtilmiştir.

Yükselen Ekonomilerin bu tür ekonomik olaylardan ivme kaybetmiş; bu ekonomilerin başında ise Brezilya, Rusya ve Türkiye gelmektedir. Rusya Ekonomisinin ivme kaybetmesinde en çok Ülkemiz etkilenmektedir. Rusya Ekonomisindeki 1 puanlık bir küçülmesi, Türkiye’nin ekonomisinin yüzde 0,7 daraltması anlamına gelmektedir.”


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)