Başkan Kaynar'dan Çek Yasası Açıklaması

415 kez okundu 20 Haz 2016 (14:21)

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, yeni düzenlemeye gidilecek olan Çek Yasası hakkında açıklamada bulundu.


Başkan Kaynar'dan Çek Yasası Açıklaması

Silifke TSO Başkanı Kaynar, açıklamasında şunları kaydetti: "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ticari hayatı canlandırmak, bir ödeme aracı olarak piyasada çeke olan güvenin artırılması ve karşılıksız çek suiistimallerini önlemek amacıyla hazırladığı çek kanun taslağında çok önemli düzenlemeler ve yenilikler getiriyor. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) görüşleri de alınarak, 27 yıl yürürlükte kalmış olan ve 2012 yılında kaldırılan “karşılıksız çeke hapis cezası” düzenlemesi geri getiriliyor.

Yeni Çek Kanunu’nda yer alacak bazı düzenlemeler şöyle: Arkası yazılan çekler 3 gün içinde piyasadan çekilecek. Banka, çeki yazılan müşteriden çek koçanını geri isteyecek,müşteri-kredi itibarı sağlayacak.

Çekin üzerindeki karekod okutulduğunda müşteri, kaç bankadan çek kullanmış; çek sahibi geçmişte ödemelerini düzgün yapmış mı; şirketin üzerinde iflas erteleme veya tedbir kararı var mı?” tüccar tarafından görülebilecek.

Bir şirketin yönetiminde görev yapan, adına çek düzenlenen kişi, çekleri ödenmiyorsa başka şirketin yönetiminde görev alamayacak.

Ciro eden kişi için de “Merkezi Sicil Sistemi veya TC kimlik numarası zorunlu olacak. Ciro Eden de ödeme konusundaki yükümlülükleri yerine getirecek. Bu bilgiler ticari sır kapsamından çıkarılacak.

Karşılıksız çek veren kişi, başka şirketin yönetim kurulunda olsa dahi 5 yıl çek yazamayacak. Bugüne kadar, birkaç şirket kurup her biri adına çek alınabiliyordu; bunun önüne geçilecek.

 

Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi’ne Adalet Bakanlığı ve TOBB destek verecek. Bir kredi aracı olarak kullanılmaya başlanan çekler asli işlevine dönecek ve sadece ödeme aracı olarak kullanılacak. "


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)