Akdeniz'in Turist Merkezi: Kız Kalesi

2718 kez okundu 05 May 2015 (18:41)

Mersin'in turizmdeki önemli kozu: Kızkalesi


Akdeniz'in Turist Merkezi: Kız Kalesi

"Doğu Akdeniz'in incisi" Mersin, kentin simgesi haline gelen Kızkalesi ile yeni sezonda yerli ve yabancı turistleri bekliyor. Yatak kapasitesinin artırılması için çalışma yapılan yörede, turizmin daha da canlanması hedefleniyor.

Sahip olduğu 321 kilometrelik sahil şeridiyle öne çıkan "Doğu Akdeniz'in incisi" Mersin, kentin simgesi haline gelen Erdemli ilçesindeki Kızkalesi ile yeni sezonda yerli ve yabancı turistleri bekliyor. Erdemli ilçesinde kıyıdan 200 metre uzaklıktaki tarihi Kızkalesi, Türkiye'nin önemli kültür varlıkları arasında yer alıyor.

Korikos sahil kalesinin açığındaki küçük adacık üzerinde yer alan ve büyük bölümü ayakta olan, tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan Kızkalesi'nin Kuzey Ve Güney uçları, sekiz kuleyle korunuyor.

Dış çevre uzunluğu 192 metre olan ve Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından 1448 yılında onarılan Kızkalesi, Mersin turizminin sembolü durumunda. Efsanesi ve güzel görünümüyle dikkatleri çeken Kızkalesi, 17. Akdeniz Oyunları'nda plaj voleybolu müsabakalarına da ev sahipliği yaparak bilinilirliğini daha da artırdı.

KIZKALESİ'NİN HİKAYESİ

Dilden dile uzanan bir efsaneye de konu olan Kızkalesi'nin en bilinen hikayesi ise şöyle:

"Korikos'ta yaşayan krallardan biri, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz tanrıya yakarır. Sonunda dileği yerine gelir ve kız büyüdükçe güzelliği ve yardımseverliğiyle herkesin sevgisini kazanır. Bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır, kızının geleceğini öğrenmek ister. Falcı prensesin eline bakınca irkilir ama bir şey söylemez. Kral zorlayınca 'kızınızı bir yılan sokacak. Bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak, siz dahi engel olamayacaksınız' der. Kral, bunun üzerine kıyıya yakın küçük bir adacık üzerinde, ak taşlardan bir kale yaptırır ve kızını buraya kapatır. Olan biteni bilmediğinden kızı üzülmekte, günden güne eriyip gitmektedir. Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılanın soktuğu kız ölür."


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)